top of page

תכנון, עיצוב והקמת גינות

משתלת פאר
משתלת פאר

הקמת גינות במחשבה תחילה

לרובנו זה כבר קרה – ביססנו עצמנו בדירה בעלת מרפסת או גג, בבית פרטי הכולל מרחב אדמה הממתין לעיצוב גינה דקורטיבית, ופשוט התחלנו, כי זה בער לנו באצבעות: עציץ משם, עציץ מפה, כמה פרחי עונה שבדיוק היו במבצע, קצת עשבי תיבול וכמה זרעים, פקעות ושתילים, והמרחב הפך ירוק וססגוני.

הזמן שעשה את שלו, ייצר כמה אפשרויות: נבילה מוקדמת, טפילים ומזיקים, גדילה פרא לצד צמחים אחרים שלא הצליחו להחזיק מעמד, עיסוק מתמיד בהשקיה שאינה מבוקרת, ולעתים פשוט מפח נפש. קיימת אפשרות אחרת, משתלמת כלכלית, קלה ליישום, אפשרות בעלת ידע וניסיון.

משתלת פאר שביססה מעמדה באזור הרצליה והסביבה, מעניקה ייעוץ ללא עלות באשר לדרכים הנכונות להקמת גינה מיטבית. מתאים לכם ליהנות ממה שיש לכם ליד הבית? חשוב לציין כי הקמת גינה הינה אפשרית גם על גג מבנים ומרפסת דירה, הכול עניין של תכנון נכון וידע, ומיד נסביר.

הקמת גינה מבראשית

האדמה, בין אם בעציצים או בין אם מול הבית, מתאימה יותר לצמחים מסוימים ולאחרים פחות. דישון נכון (עדיף אורגני) מספק את המזון הנדרש לצמח. אבחון האדמה מאפשר לצוות המשתלה להתאים את סוגי הצמחים העדיפים לגינה שלכם. כמו כן, כיווני הזריחה והשקיעה כולל מספר שעות השמש והצל מהווים שיקול נוסף המשפיע על בחירת הצמחים.

זאת ועוד, בהתאם לנתונים אלו ניתן לדעת את כמויות המים הנדרשות מעבר לעובדה שכל סוג צמח דורש כמות מים שונה בלי קשר. מערכת השקיה רלוונטית המתאימה לאזור ולצמחייה (עצים, שיחים, פרחים, מסלעות פרחים עונתיים וכדומה) נחשבת פתרון יעיל וחסכוני.

עיצוב עם חוכמה

בחירת סגנון עיצובי חשובה משום שגם היא קובעת את בחירת הצמחייה. הקמת גינות בעיצוב מיוחד דורשת בניית תכנית שתילה. המיקום של הצמחים חשוב משום שלא כל צמח יכול לצמוח כראוי בסמוך לכל צמח או עץ. כמו כן, יש לקחת בחשבון את פני העתיד: בחירת עצים בעלי עלווה המותירה עלים רבים על הדשא, עלולה להוות בעיה. צמחייה הנוטה להשתלט על צמחייה אחרת גם היא מהווה בעיה.

משתלת פאר

עיצוב גינות נוי בשלושה סגנונות

גינות נוי מעוצבות עוטפות כל בית בססגוניות ייחודית המעניקה תחושת שלווה ונועם. עיצוב נוף מסוג אחד משלב אלמנטים מהסביבה הטבעית במרחב האישי (הבית והגינה), וראייה אחרת בתחום בוחרת לקחת את העיצוב לקצוות אחרים וליצור גינות אינדיבידואליות בעלות טון שונה מהסביבה הקרובה. איפה אתם בכל הסיפור הזה?

גינה ים תיכונית

גינה ישראלית מאופיינת בצמחים ובעצים המוכרים לנו. עצי פרי, שיחי תבלין, פרחים עונתיים, שבילי גישה ואלמנטים דקורטיביים מעולם הטבע הסובב מחבקים את פינות המנוחה. תחושת החופש והמנוחה המורגשת בימי השבת הקיציים, מזדחלת לסוף השבוע. בוסתן עצי פרי לצד גפן המטיילת על הפרגולה, אבני בזלת לצד עצי זית מומלצים בחום. יש משהו בעיצוב גינות נוי ים תיכוניות המרגיש מסודר ויחד עם זה – פרא. כמו הארץ שלנו, כך העיצוב המקומי.

גינות נוי בעיצוב יפני

גינות אלו מאופיינות בקווים נקיים. על פי רוב נמצא מקור מים קטן, גשרון מעל אי, מבנה אבן קטן, חלוקי נחל, תאורת גן ייחודית ואבני מדרך. הצמחייה המאפיינת את הגן הינה עצי בונסאי קטנים ולעתים קני סוף. תחלופה לעצי הבונסאי הינם עצים בעלי עלווה מעוצבת (כיום ניתן למצוא גם עצי זית המעוצבים בסגנון זה). גן בסגנון יפני מעוצב כעולם קטן והרמוני העומד בזכות עצמו ללא קשר לסביבה החיצונית. קיימים כמה סוגים של גנים יפנים ולכל אחד המאפיינים הייחודיים לו, אך את כולם מאפיינים קווים נקיים המשולבים לכדי הרמוניה מושלמת המורגשת באווירה הנוצרת בגן.

עיצוב נוף אנגלי בארץ

הגינה האנגלית מאופיינת בתכנון קפדני שכביכול אינו מוצג לראווה. כלומר, על פניו נראה “כאילו” שלא נגעו בו ושזה הטבע בלבד שיצר את האיזון העדין הקיים במרחב הגינה: נחל קטן הנמצא בסמוך לעץ ערבה בוכייה הגדל על דשא רענן. על פי רוב גדר גבוהה תגן על האזור מפני עיניים סקרניות ואווירה רומנטית תורגש בין כתליה. עצים ושיחים יהיו גזומים כהלכה וצמחייה רב שנתית הפורחת כל השנה (לרוב ורדים) יהיו שתולים בה.

תכנון גינה

תכנון גינה בסגנון ישראלי

תכנון גינה נבון עונה על הצרכים של בני הבית בין אם מדובר במרחב גדול או קטן. האקלים החם בארצנו מעניק חשיבות גדולה לבחירת הצמחים המתאימים ולתכנונה כראוי. תכנון נבון נוגע במושלמות עיצובית הלוקחת בחשבון את ציוץ הציפורים הבונות קינים בין עלוות העצים בגינה, צבעי הצמחים הרב שנתיים ומשתנים בהתאם, רחש העלים הנישא ברוח, טעם הפירות של עצי הפרי והירקות מגינת הירק, הריח והטעם של צמחי התבלין, הצל המפנק והדשא המוריק. כל אלה ועוד, אם נלקחים בחשבון, יוצרים את ההנאה המושלמת מהגינה.

 

תכנון גינה בסיסי

תכנון ראשוני מתייחס לכמה גורמים: אדמה, מים, דישון, צמחייה מותאמת עונה, אור וצל, עלווה נושרת וצמחיית פרא לצד אלמנטים דקורטיביים ופרקטיים כגון פינת סלעייה, בריכת נוי או שחייה, מזרקה או נחל, מרחב מנוחה, מדיטציה, משחק, ריהוט גן נייח או נייד, מערכת השקיה, פסלי נוי, עציצים וכדומה. יועצי משתלת פאר ישמחו לסייע בבחירה נבונה בהתאם למרחב הגינה, לתנאי המקום ולטעם האישי שלכם. חשוב לציין כיתכנון נכון חוסך עוגמת נפש עתידית, וכמובן שמסייע לחסוך בעלויות ההשקיה.

 

תכנון גינות ישראליות

גינות בעלות סגנון מעוגל וזורם פורחות בססגוניות לצד גינות בעלות קווים מודרניים בארץ. הגינה הישראלית כיום אינה מאופיינת רק במראה המסורתי התנכ”י, אם כי חשוב להזכירה: עצי זית ייחודיים עליהם מאירה תאורת הלילה בערב, שיחי התבלין וצמחי התה הייחודיים לאזור, עץ הרימון, האלון, החרוב לצד הקטלב אדום הגזע והגפן המטפסת המאפיינת את האזור, כל אלה מייצרים תחושה היסטורית ייחודית במינה. צמחים ים תיכוניים מאופיינים בצמיחה חזקה ואיתנה, הבוסתן המוריק נותן אותותיו בהתאם לעונות המשתנות. ההדס, המורן, הצמחים ממשפחת הדגניים חוגגים יחד עם עצי ההדר המפזרים ריחם.

 

שתילה מתוכננת הנראית טבעית

תכנון גינה בסגנון ים תיכוני מאופיין במראה ירוק ופורח שנראה מעט מתוכנן ומעט פראי. השילוב בין השניים, באיזון המתאים, יוצר מרחב מרהיב ומיוחד. שילוב דקורציה המאפיינת את החזרה למקורות כגון אבנים מקומיות כאבני בזלת מהגולן או כורכר מהחוף ואלמנטים מעץ מוסיפים לשלמות העיצובית של המקום.

משתלת פאר

עיצוב גינות מקצועי

יתרונות הידע והניסיון של חמישים שנות ותק עומדים לזכות משתלת פאר הממוקמת באזור הרצליה. הגשמת חלום עיצובי בקדמת הבית או מסביבו אפשרית תוך התמקדות בנתוני השטח והאקלים, בצרכים ובאופי הצמחייה הגדלה בארץ.

יתרונות הטבע באים לידי ביטוי כאשר האסתטיקה מורגשת במשך כל ימות השנה, בכל עונה, ומעניקה מרחב רגוע המספק שלווה למנוחה ואזור משחק נעים ונוח. עיצוב גינה מיטבי נותן דגש לצורכי כל בני הבית באיזון נכון בהתאם לכיס, לשטח ולחלום של הלקוח.

מהו עיצוב גינה מיטבי?

תנאי הקרקע ודישון נכון (עדיפות לאורגני) מספקים את התשתית הנכונה לבחירת הצמחייה המתאימה. כמו כן, נלקחים בחשבון המרחב המיועד לגינה (קיים הבדל בין הקמת גינה במרחב קטן לבין אזור נרחב), שעות השמש והצל, כיווני הזריחה והשקיעה, החיסכון הנדרש במים, צרכים כגון פינת ישיבה, גינת תבלין וירק, פינת משחקים ועוד.

אלמנטים עיצוביים אפשריים בשילוב נכון לאחר הגדרת היעדים על ידי צוות המשתלה יחד עם הלקוח כדי לייצר מרחב דקורטיבי אולטימטיבי: גדרות תיחום, שבילי גישה, מזרקה, פטיו, תאורת גן, שילוב של ריהוט גן מובנה או נייד, בריכת דגים, בריכת שחייה או כל חלום עיצובי העולה על הדעת.

עיצוב גינות חסכוני

השימוש במערכת השקיה נכונה ובחירת צמחייה מתאימה מייצרים את האיזון בין הפרקטי לבין האסתטי. תכנון נכון לוקח בחשבון את שעות השמש וכיווניה בצורה יעילה, וצמחייה מתאימה מספקת את האסתטיקה והיופי לצד עיצוב גינה מושכל בהתאם לצריכה חסכונית ונבונה של מים. מערכת ההשקיה מונחת בצורה חכמה תוך שימוש בחשיבה אקולוגית חסכונית המספקת צריכת מים מתאימה לכל אזור ולכל צמח. זאת מחשבה לטווח ארוך.

עיצוב גינה מקצועי נותן מענה בהתאם לסגנון הגינה הנבחר על ידי הלקוח. אפשריים תחומים וחציצה בין סוגי צמחים המקנים דקורציה מובנית ומאפשרים מגוון של צמחים שלא תמיד מצליחים לגדול זה לצד זה. תכנון מסוג זה דורש ידע בסגנון הצמיחה, ההסתעפות וההתרבות של כל צמח.

עיצוב גינות גג – השמיים הם הגבול

עיצוב מרפסות ועיצוב גינות גג תופסים עם השנים מקום של כבוד באדריכלות גינות בארץ ובעולם. יצירת מרחב ירוק ומפנק במרפסת ובגג עונה על צרכים מגוונים של בני הבית. פינת החמד מייצרת אזור מפגש חברתי ומשחק לילדים, מקור לשלווה ולנינוחות.

כמו כן, גורמים נוספים מהווים את הסיבות להשקעה בתכנון גינה ירוקה במרפסת הדירה ובגג. הצמחייה ידועה כמסנן (פילטר) טבעי ליצירת אוויר נקי מפיח ומאבק, ומאפשרת מיסוך של קרני השמש ויצירת חציצה סבוכה המסתירה את הבתים באזור. תחושת הרוגע הנוצרת בחלל האינטימי תחת כיפת השמיים מהווה מקור להשראה ולשקט נפשי.

משתלת פאר, מומחית בתחום עיצוב גינות גג, וצמחיה לאירועים, מספקת ללקוחותיה כבר למעלה מחמישה עשורים פתרונות גינון מיטביים לגינות גג ולמרפסות. הידע והניסיון מבוסס על התמקצעות מתחדשת עם קצב הזמן תוך שמירה על ערכי שירות וכבוד ללקוח.

עיצוב גינות גג – הסוד הוא בבחירה הנכונה בתשתית ובצמחים

המבנה הנתון מהווה את הבסיס לגינה. קיימת חשיבות מכרעת לבחירה נבונה בצמחיים ביתיים המותאמת לבסיס גינה הממוקמת בגובה. מורכבות הצמח, התנאים הנדרשים, הדישון, הצמחים לידם הוא מסוגל לגדול ולפרוח חשובים בדיוק כמו שעות החשיפה לשמש ותנאי מזג האוויר באזור (בכל עונה). חלומו העיצובי של הלקוח הוא הצעד הראשון.

אנשי הצוות של משתלת פאר מיומנים בעבודות הקמה המותאמות לעיצוב גינות במרפסת ובגג. הדגש מושם על צמחייה עונתית מתאימה ועל תכנון מדויק שיאפשר פריחה במשך כל עונות השנה. המשחק העיצובי נלקח בחשבון על ידי שימוש מיטבי בגובה. עצים, שיחים ופרחים שונים מקיימים מראה דינמי בגובה משתנה. שימוש נכון מאפשר גם הסתרת פגמים בקירות המבנה, אם קיימים.

המראה הרענן שנוצר מושך את העין ומרחיב את הלב. אלמנטים נוספים המקבלים התייחסות הם הצורך בחסכון במים, כמות הלכלוך והצמיחה המהירה הדורשת טיפול וגיזום. בחירה נבונה בצמחייה מתאימה ממזערת את כמות הלכלוך ודורשת גיזום וטיפול לעתים רחוקות יחסית.

bottom of page